Remiză în Bănie. FC Universitatea Craiova-UTA Arad, 1-1

Știința a remizat pe teren propriu la primul meci de la reluarea campionatului.

230122 fcu uta bauza baeten gol

FC Universitatea Craiova a avut șansa ca, după întâlnirea cu UTA, să se apropie la șase puncte de ultimul loc de play-off, poziția 6 în clasament, dar a ratat-o. Deși au început foarte bine partida cu arădenii, „juveții” dominând autoritar primele 22 de minute ale meciului, atunci când Baeten a și deschis scorul, ulterior meciul s-a mai echilibrat, dar la cabine oltenii au intrat totuși cu 1-0.

După pauză, datele problemei s-au schimbat, FCU a cedat total inițiativa, iar UTA a trecut la controlul ostilităților de pe teren, după ce au câștigat clar lupta de la mijlocul terenului. Elevii lui Balint au avut câteva ocazii de gol, iar cea mai mare a fost în minutul 68, atunci când impecabilul fundaș central al Științei, Andre Duarte a respins mingea cu un ultim efort de pe linia porții.

230122 fcu uta duarte

Însă, bravul Duarte nu a mai putut interveni și în minutul 72, atunci când Postolachi a scăpat prin centru și l-a învins pe Gurău. Din păcate pentru olteni, oaspeții nu au cedat inițiativa nici după golul egalizator și au reușit să îi țină pe jucătorii lui Napoli departe de poarta lui Iacob.

Meciul s-a terminat cu o remiză care nu mulțumește niciuna dintre echipe,a mbele formații au dorit din acest meci obținerea tuturor celor trei puncte. La FC Universitatea Craiova a debutat în minutul 87 și Mascarenhas.

230122 fcu uta mascarenhas
U Craiova: Gurău – Negru, Duarte, Paramatti- Huyghebaert – Asamoah, Albu – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu
Rezerve: R. Popa, Zanfir, R. Grigore, Mascarenhas, Van Durmeun, Blidar, Ganea, Jibril
Antrenor: Nicolo Napoli
UTA: F.Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu – Cascini, Ubbink, Batha – Stahl, Keșeru, Pop