Mititelu încă speră la play-off: „Refuz să cred că Burleanu lasă lucrurile așa!”

FCU Craiova a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1, în runda cu numărul 26 din Superligă. Adrian Mititelu, finanțatorul grupării din Oltenia, încă nu a renunțat la visul de a merge în play-off.

„Le-am transmis înainte că va fi un meci foarte greu. Am studiat echipa din Voluntari și exact ce am anticipat s-a întâmplat. Trebuie să recunoaștem că am avut și șansă. O parte din ghinionul din turul campionatului s-a recuperat azi. Am demonstrat că putem bate pe oricine. Să știți că Voluntari e o echipă foarte grea, o echipă care se pune pe două rânduri și are contraatacuri periculoase.

Azi am depășit un hop important și am început să cred cu adevărat la calificarea în play-off. Cred că avem 50% șanse! Nu cred că Federația își va permite ca meciul cu Sepsi să nu se rejoace. Ce puteam să fac eu, dacă nu aveam nicio atribuție de organizare? Cred că domnul Răzvan Burleanu va lua piciorul de pe accelerație și va lăsa Comisiile să ia singure deciziile.

Ei sunt noii noștri rivali, după CSU și Rapid. Ăștia sunt rivalii noștri. Acum suntem și cu Sepsi. Refuz să cred că domnul Burleanu acceptă ca Sepsi să meargă așa în play-off. Ei ne pot bate și pe teren, sunt o echipă bună”, a spus Adrian Mititelu.

Mititelu continuă conflictul cu liderul Peluzei Sud

Adrian Mititelu a continuat conflictul Andrei „Gogoașă” Preda, liderul Peluzei Sud 1997. Ultrașii l-au înjurat și astăzi pe patronul echipei.

„«Gogoașă» să își caute serviciu, că nu mai primește niciun ban. Să facă vreo afacere că bani nu mai vede. Îi transmi public că nu mai vede niciun franc, poate să mă înjure.

Echipa asta trăiește datorită familiei mele, nu datorită Peluzei. Asta trebuie să știe. Pe «Gogoașă» atât îl duce mintea, să înjure și să jignească. El știe unde îi este locul, tot acolo va ajunge. Lui îi mai merge o săptămână sau două. Apoi trebuie să meargă la muncă”, a transmis Adrian Mititelu.

Dacă nu aveam erorile din timpul mandatului lui Marius Croitoru, poate aveam mai multe puncte. A fost o aventură pentru mine, sper să fie o lecție și să devin mai înțelept
– Adrian Mititelu, finanțator FCU Craiova

Nicolo Napoli, cu gândul la play-off după a treia victorie la rând: „Încercăm să câștigăm cât mai multe puncte”

Nicolo Napoli a analizat victoria echipei sale, FCU Craiova, 2-1 cu FC Voluntari.

Antrenorul italian a vorbit despre al treilea succes consecutiv al oltenilor din Liga 1 și despre șansele de ajunge în play-off.

Concluziile lui Nicolo Napoli după FCU Craiova – FC Voluntari

„În prima repriză a fost un meci echilibrat. Voluntari a putut face 2-0 în prima repriză, dar Gurău a intervenit foarte bine. De aceea există portarii, ca să nu fie goluri. În partea a doua am jucat mai bine și cred că am meritat să câștigăm acest meci.

FC Voluntari este o echipă bună, cu un antrenor bun. Are jucători de valoare și prestează un fotbal bun. Azi am fost norocoși noi.

E bine că am câștigat azi și am adăugat încă 3 puncte. Noi jucăm. Mai sunt 4 meciuri, iar noi încercăm să câștigăm cât mai multe puncte. Avem nevoie de cât mai multe puncte pentru a urca în clasament. Toate meciurile sunt echilibrate și nu există nicio echipă care câștigă ușor”, a spus Nicolo Napoli la PrimaSport.

FCU Craiova speră la play-off

Cu 4 etape înainte de finalul sezonului regulat, FCU Craiova încă speră la calificarea în play-off. Oltenii sunt pe 7, cu 33 de puncte, la 5 de Sepsi, echipă aflată pe locul 6, ultimul care duce în play-off.

Un Gurău de trei puncte. FC Universitatea Craiova-FC Voluntari, 2-1

FC Universitatea Craiova a învins FC Voluntari, 2-1.

gurau

Adrian Mititelu a declarat în săptămâna premergătoare partidei cu FC Voluntari că meciul împotriva ilfovenilor o să fie un joc foarte complicat pentru Știința și extrem de greu. Iar patronul Științei a avut perfectă dreptate. Deși până la jocul din Bănie cu FCU, gruparea lui Liviu Ciobotariu înregistrase patru înfrângeri consecutive, totuși în prima repriză de pe „Oblemenco” oaspeții au făcut un joc foarte bun. Cu o organizare bună, cu un cuplu de fundași centrali, Armaș-Maticardi extrem de greu de bătut la jocul aerian, Chițu zbătâmdu-se ca pește pe uscat în menghina acestora, ilfovenii s-au bazat pe câteva contraatacuri foarte bune.

bahassa voluntari

Însă, totuși la una dintre puținele lor faze de construcție din prima repriză, oaspeții reușesc să deschidă scorul, min 24. Marcelo Lopes centrează în careu, iar la finalizare apare Damașcan. Astfel că, FC Voluntari deschide scorul, iar meciul începuse să devină și mai complicat, exact cum anticipase Adrian Mititelu. Bauza și Achim avuseseră până atunci singurele ocazii notabile de gol ale „juveților”.

Dar, în minutul 40 al partidei,  vechea cunoștință a Științei, Marcel Bârsan își intră di nou în rol, la fel ca arbitrii din camera VAR. Duarte cade în careu după un duel cu Răduț, Bârsan lasă jocul să continue, dar nici nu este solictat din camera VAR să vină să revadă la monitor faultul clar asupra fundașului alb-albaștrilor. Iar în mintul 45, FC Voluntari are șansa să marcheze și golul doi, însă Ionuț Gurău și-a demonstrat clasa și a ținut practic Știința în viață prin două parade senzaționale la aceași fază. Nemec se înalță și trimite cu capul după o centrare venită din corner, dar Gurău are o intervenție excepțională și respinge. Balonul ajunge la picioarele lui Matricardi, care șutează, însă „Guso” al oltenilor are din nou o paradă excepțională.

duarte

După pauză, Napoli îl lasă la cabine pe Negru și îl introduce pe flancul drept al defensivei pe Paramatti. Știința începe mult mai asumată partea a doua a meciului, dar Bârsan și cei de la VAR se dau din nou în spectacol, după ce Nemec este iertat de un cartonaș roșu direct, după un fault asupra lui Mascarenhas, min 49. Iar mai târziu, pe ilfoveni avea să îi coste grav acest lucru, după ce inițial Bahassa reușise să marcheze golul egalizator, min 55. De ce i-a costat pe oaspeți iertarea de cartonaș roșu a lui Nemec? Pentru că masivul atacant al ilfovenilor și-a înscris un autogol de toată frumusețea. Bahassa a centrat de la colțul terenului, iar mingea a fost deviat imparabil de Nemec în propria poartă, min 61.  În minutul 79 al partidei, Giovanni Piccolomo a debitat pentru FCU, dar până la final tabela nu a mai fost modficată, iar Știința s-a apropiat la doar 5 puncte de Sepsi, urmând să aștepte și judecarea apelului de la Comisie.

giovanni

U Craiova: Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Albu, Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu

Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Zanfir, Van Durmen, Ganea, Blîdar. Sidibe, Piccolomo, Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – M. Lopes, Răduț, Tavares, Rață, Aliji – Nemec, Damașcan
Rezerve: Fernandez, Andreș, Paz, Al. Vlad, Costin, Voican, D. Florea, Merloi, Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu