sursa: GSP

FCU Craiova a învins-o pe FC Voluntari, scor 3-1, în deschiderea rundei cu numărul 5 din Superligă.

FC Voluntari și-a consumat norocul și inspirația în victoria de runda trecută, 2-1 contra Rapidului, și a fost un partener de antrenament pentru elevii lui Nicolae Dică. FCU Craiova, din nou fără sprijinul Peluzei Sud, i-a încântat pe cei 2.900 de spectatori prezenți la meci.

FCU Craiova, show cu FC Voluntari

Iureșul a început în minutul 4, când Sidibe l-a găsit perfect pe Chițu în interiorul careului advers. Atacantul oltenilor a înscris cu un șut la colțul scurt. După doar 10 minute, Chițu i-a întors favoarea mijlocașului belgian. Sidibe a trimis în poarta goală, din 6 metri.

Formația antrenată de Ilie Poenaru nu s-a dezmeticit. Atacurile spre poarta lui Vâlceanu au continuat să curgă, iar Van Durmen a modificat din nou tabela.

Dică a ordonat retragerea după pauză. Într-un moment în care FCU Craiova evolua cu un om în minus, Baeten primind îngrijiri medicale pe margine, Sigurjonsson a redus din diferență.

Era chiar minutul 78, cel în care Voluntariul suna revenirea în cel mai recent meci direct, barajul pentru Conference League. Oltenii conduceau atunci tot cu 3-0, s-a terminat 3-3. Nu a fost cazul de această dată.

FCU Craiova leagă victoriile și urcă pentru moment pe locul 8 în Superligă. FC Voluntari rămâne provizoriu pe poziția secundă.Superliga

Baeten, urcat în Ambulanță

Baeten s-a ciocnit de Matricardi în minutul 75. A stat pe margine timp de 5 minute, ușor comoționat, primind îngrjiri medicale. Comunica cu cei din jur, dar nu își putea păstra echilibrul. După 10 minute a fost urcat în Ambulanța prezentă la stadion.

„Leii” lui Dică au rezolvat meciul cu Voluntari în 20 de minute » FCU Craiova se apropie de play-off! Clasamentul ACUM

FC Voluntari este susținută de 24 de persoane la Craiova.

Aproximativ 3.000 de spectatori erau prezenți în momentul fluierului de start al meciului FCU Craiova și FC Voluntari.

FCU Craiova – FC Voluntari, echipe de start

FCU Craiova: R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula – Asamoah, Dr. Albu – Sidibe, Bauza, Van Durmen – A. Chițu
Rezerve: Gurău, Mascarenhas, Blidar, Kvakic, V. Achim, Baeten, Bahassa, Blănuță
Antrenor: Nicolae Dică

FC Voluntari: Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș – R. Boboc, V. Rața, Crepulja, D. Andrei, Aliji – Răduț, Nemec
Rezerve: J. Fernandez – Paz, Voican, M. Lopes, Dumiter, Sigurjonsson, D. Florea, R. Popescu, Al. Munteanu
Antrenor: Ilie Poenaru

• Fundașul central elvețian Leo Lacroix (31 de ani) a debutat în tricoul lui FCU Craiova.

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare) / A1: Tunyogi Ferencz (Zalău), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), Arbitru AVAR: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea)